Gdzie szukać informacji o przodkach?
Informacje Daniel Nowacki - 11-08-2022

Gdzie szukać informacji o przodkach?

Tworzenie drzewa genealogicznego nie jest zadaniem prosty, zwłaszcza gdy najstarsi członkowie rodziny nie żyją a nie mamy zbyt dużo informacji o rodzinie. Czasem jednak wystarczy strzep informacji, by dojść do korzeni rodziny. Jak i gdzie szukać informacji o przodkach jak najlepiej?

Informacje o przodkach – gdzie znaleźć?

Szukanie informacji o przodkach jest ułatwiona w przypadku rodzin katolickich, ponieważ w parafiach prowadzone są spisy wszystkich zgonów, ślubów czy pogrzebów. Co więcej, dane te są często bardzo szczegółowe i archiwizowane wiele lat wstecz. W księgach tych można znaleźć informacje o tym skąd pochodzili dani członkowie, jeżeli nie z tej konkretnej parafii. To zdecydowanie ułatwia prowadzenie szeroko zakrojonych poszukiwań.

W urzędach też można znaleźć informacje o powiązaniach rodzinnych, ale informacje te są bardziej skąp niż w parafiach i ciężej się do nich dostać. W przypadku dokumentów młodszych niż sto lat trzeba się kontaktować z Urzędem Stanu Cywilnego i udowodnić powiązania rodzinę oraz liczyć na dobrą wolę urzędników. Niestety brak zezwolenia od osoby, której danych szukamy utrudnia cały proces.

Gdzie szukać informacji o przodkach?

W kwestii danych starszych niż sto lat trzeba już udać się do archiwów państwowych. W tym wypadku dostęp jest w teorii prostszy, ponieważ nie wymagane są upoważnienia czy zezwolenia. Jednak problemem jest sam dostęp, gdyż dane archiwalne mogą się znajdować w rożnych miejscowościach, niekoniecznie w tej, której dotyczą. Kwestią dodatkowa utrudniającą poszukiwania jest brak cyfryzacji całych tych zasobów. Można jednak spróbować znaleźć informacje poprzez stronę szukajwarchiwach.pl nad która pieczę sprawuje Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Poszukiwania informacji o przodkach zawsze jednak najlepiej rozpocząć od wywiadu rodzinnego i pozbierać tak dużo informacji jak się tylko da, a następnie odwiedzić cmentarze i spisać daty urodzenia czy zgonu. TO zdecydowanie ułatwi proces tworzenia drzewa genealogicznego czy spisywania historii rodziny.