Jak rozpoznać wiarygodne źródło informacji?
Informacje Daniel Nowacki - 26-09-2022

Jak rozpoznać wiarygodne źródło informacji?

Przyszło nam żyć w czasach, kiedy zewsząd docierają różnego rodzaju informacje. Niektóre wydają się na tyle absurdalne, że trudno w nie uwierzyć. Dlatego właśnie każdemu przyda się wiedza o tym, w jaki sposób odróżnić wiarygodne źródło informacji od zadających kłam. Ta druga część ma główny cel, a jest nim jak największa liczba wejść na stronę, tym samym staje się to bardzo opłacalne.

Cechy wiarygodnych źródeł informacji

Niektórym wydaje się, że każda informacja, która pokazuje się po wpisaniu określonej frazy jest zgodna z prawdą. Tymczasem nie musi tak być i statystyki pokazują, że ma to miejsce coraz częściej. Poszukując interesujących nas informacji warto zadać sobie jak najwięcej pytań odnośnie konkretnej strony internetowej. Na pierwszym miejscu powinna być zawsze jej renoma, wśród takich znajdują się na przykład strony specjalistyczne. Mniejsze zaufanie wzbudzają tak zwane tabloidy, które zbyt często zamieszczają chwytliwy tytuł, a w treści znajdują się same domniemania o celebrytach i innych, mniej ważnych kwestiach. Równie ważna jest wiarygodność autora artykułu, a będzie to taki, o którym informacje można dość łatwo znaleźć w Internecie. Lepiej unikać stron, gdzie pod treścią podpisuje się "admin".

Jak rozpoznać wiarygodne źródło informacji?

Jaki artykuł jest wartościowy?

Oceniając wartościowość treści zamieszczanych w Internecie bierze się pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest z pewnością temat wpisu i fakt, czy poszukujemy opinii na dany temat, a może wiarygodnych informacji, zawsze sprawdzonych. Rozpatrując tematy stricte specjalistyczne warto poszukiwać takich odpowiedzi, które w głównej mierze opierają się tylko na faktach. Dopiero następnie można zapoznać się z opiniami, a te mogą pomóc w szerszym zrozumieniu problematyki. Niezbędna jest umiejętność rozpoznawania faktów potwierdzonych od tych, które nie mają poparcia w przeprowadzonych dowodach. Niekiedy niesprawdzone informacje mogą być dla kogoś krzywdzące, dlatego trzeba na takie kwestie zwracać szczególną uwagę. Szukając odpowiedzi na jakiekolwiek pytania przyda się sprawdzenie daty publikacji treści, w końcu świat idzie do przodu, dlatego niektóre artykuły mogą tracić na autentyczności.