Ludzie często są zmotywowani do uczenia się nowych rzeczy i prób odnoszenia sukcesów, gdy wierzą, że wyzwanie, przed którym stoją, jest stosunkowo możliwe do osiągnięcia. Mogą się też motywować chęcią zysków finansowych lub uzyskaniem dobrych ocen.
Co motywuje do nauki?
Do nauki motywują różne rzeczy, ponieważ istnieją dwie podstawowe formy motywacji, takie jak motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Wewnętrzne motywacje pochodzą z wnętrza, jak radość czy satysfakcja z wykonywania dobrej pracy. Motywy zewnętrzne pochodzą z zewnątrz, na przykład pieniądze lub jakiś pożądany rezultat.
Motywacje do nauki są zróżnicowane i zwykle zmieniają się wraz z dorastaniem. Każde dziecko musi uczyć się od najmłodszych lat i to dążenia do zaspokojenia potrzeby poznawania stanowi motywację do uczenia się. Proces ten po prostu fascynuje dzieci, które z radością wypełniają polecenia czy robią różne aktywności by spełnić wymagania czy otrzymać nagrodę w postaci serduszka czy słoneczka.
Wraz z dorastaniem motywacje stają się coraz bardziej świadome, ponieważ młodzi dorośli wybiegają myślami w przyszłość i często mają na względzie nie tylko dobre oceny. W tym wypadku jednak motywacja mocno zależy od indywidualnych cech ucznia liceum czy studenta. Nie bez znaczenie jednak jest podejście nauczycieli i wykładowców dla dominacji określonych motywacji u uczących się.
W dorosłym życiu doskonalenie umiejętności rzadko jest motywatorem samym w sobie. Dla części osób największym pragnieniem jest zarabianie coraz to większych pieniędzy, dla innych regularne awansowanie czy zmiana statusu społecznego. Zła motywacja nie istnieje, o ile siła napędowa działań nie powoduje krzywdy u innych ani nie krzywdzi ciebie. Pragnienie zaimponowania może również służyć jako podstawa motywacji, ale najlepiej jest zdefiniować co morze napędzać ciebie, jeśli masz wątpliwości lub nie wiesz jak się zmotywować do działania.
Co motywuje do nauki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo dla każdego, zależnie od wieku i pozycji społecznej, będzie to coś innego. Najlepiej samemu znaleźć idealna motywację dla siebie, by nauka stała się przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.